Moi sąsiedzi prowadzili budowę z istotnymi odstępstwami od projektu

Aby wykonywane przez nas prace były zgodne z prawem.
Regulamin forum
Artykuły eksperckie: - Prawo budowlane - zobacz firmy budowlane z kategorii: Firmy budownictwo SPONSOR: Szamba kompleksowo
Awatar użytkownika
Margaret

Moi sąsiedzi prowadzili budowę z istotnymi odstępstwami od projektu

Post autor: Margaret » 8 Lip 2013, o 13:51

Moi sąsiedzi [dom w zabudowie bliźniaczej] prowadzili budowę z istotnymi odstępstwami od projektu.Decyzja zatwierdzająca projekt została uchylona najpierw przez U.M potem przez WSA. Krótko przed wyrokiem PINB wydał soją decyzję zatwierdzającą projekt,zezwalającą na dokończenie budowy oraz nakazał uzyskanie pozwolenia na użytkowanie na podst. art. 59 ust.1 i 3 art.83 ust.1 w związku z art.55 pkt 2 oraz dokończenie prac porządkowych, ogrodzenia a także ocieplenie ściany która graniczy z moim budynkiem[budynek jest wyższy i szerszy od mojego, ale w pozwoleniu na użytkowanie nie podał terminu zakończenia tych prac. Moje pytanie: Czy pozwolenie na użytkowanie powinno zawierać termin ukończenia tych prac? [Wobec tego pozwolenia toczy się postępowanie w NSA, a jest wyrok z WSA który mówi że skoro decyzje zostały uchylone na podstawie których pozwolenie na użytkowanie zostało wydane to i decyzja na użytkowanie musi być uchylona. Mam jeszcze jedno pytanie,w związku z tą graniczną ścianą: Czy sąsiedzi mogą mnie zmusić w jakikolwiek sposób żebym udostępniła im swój teren na ocieplenie ściany? Sprawa jest bardzo skomplikowana. I jeszcze jedno- w pouczeniu pozwolenia na użytkowanie na podst. art.59 ust. 4a inwestor zobowiązany jest zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zakończeniu robót budowlanych. Proszę o poradę. Pozdrawiam.

google adsense
Google
 

maszyny-budowlane
Posty: 7
Rejestracja: 6 Cze 2013, o 08:57

Re: Kilka pytań

Post autor: maszyny-budowlane » 18 Sie 2013, o 21:22

Nikt Ciebie nie może zmusić, ewentualnie możecie spotkać się w sądzie:)

Archi55
Posty: 3
Rejestracja: 20 Wrz 2014, o 23:02

Re: Kilka pytań

Post autor: Archi55 » 27 Paź 2014, o 05:28

Jak zrozumiałem, PINB prowadzi wobec sąsiada postępowanie naprawcze, w którym obowiązkowe jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Terminu zakończenia robót nie ustalił bo brak do tego przesłanek - inwestor ma prawo budować w dowolnym tempie.
Jeżeli ściana graniczna wymaga robót remontowych - sąsiad może zmusić do udostępnienia terenu.
pozdrawiam i zapraszam do korzystania z poradnika zawierającego informacje dotyczące formalno-prawnej strony inwestycji budowlanych:

Kod: Zaznacz cały

http://www.archi55.pl/poradnik

jez
Posty: 14
Rejestracja: 11 Wrz 2014, o 12:11

Re: Kilka pytań

Post autor: jez » 6 Lis 2014, o 13:10

Dzięki za podanie strony. Nie do końca byłem przekonany do darmowych porad, ale jednak takie coś istnieje :)

pepa
Posty: 8
Rejestracja: 11 Wrz 2014, o 19:54

Re: Kilka pytań

Post autor: pepa » 9 Lis 2014, o 12:56

A skorzystałeś w końcu? :)

jez
Posty: 14
Rejestracja: 11 Wrz 2014, o 12:11

Re: Kilka pytań

Post autor: jez » 17 Gru 2014, o 18:03

Ja jeszcze nie, ale jestem pozytywnie zaskoczony :)

pepa
Posty: 8
Rejestracja: 11 Wrz 2014, o 19:54

Re: Kilka pytań

Post autor: pepa » 22 Lut 2015, o 10:49

tylko czy warto się kłócić ? Może ty też kiedyś będziesz zmuszony aby wejść na ich teren i oś zrobić dla siebie.

cemencix
Posty: 8
Rejestracja: 29 Lis 2013, o 10:56

Re: Kilka pytań

Post autor: cemencix » 24 Lut 2015, o 14:07

klasyczna sprawa z KC, radzę się udać do radcy prawnego.

rolka2
Posty: 2
Rejestracja: 12 Mar 2015, o 23:17
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań

Post autor: rolka2 » 30 Mar 2015, o 01:03

Wyczerpującą analizę podobnego przypadku przeprowadził już kilka lat temu znawca problemów budowlanych, niejaki hr. Fredro. Polecam zapoznanie się z tekstem o murze granicznym - dawniej była to lektura wręcz obowiązkowa. :)

Awatar użytkownika
Piotr77
Posty: 11
Rejestracja: 18 Lip 2014, o 14:26

Re: Kilka pytań

Post autor: Piotr77 » 30 Paź 2015, o 08:53

Według mnie przydałaby się porada radcy prawnego

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ronaldsn i 4 gości