Termoton - Owczary

Wszystko z czego nasze gospodarstwo jest zbudowane
Regulamin forum
Reklama: Szamba ekologiczne - zobacz darmowe ogłoszenia z kategorii: materiały budowlane
ssapo
Posty: 2
Rejestracja: 8 Paź 2014, o 19:58

Termoton - Owczary

Post autor: ssapo » 12 Mar 2015, o 05:23

Czy ktoś budował z Termotonu Owczar. Ja mam zamiar budować właśnie z tego materiału. Czy moge prosić o jakieś opinie.

google adsense
Google
 

Awatar użytkownika
grubek

Re: Termoton - Owczary

Post autor: grubek » 13 Wrz 2015, o 21:49

Owczary są dość małe i lekkie - ma to swoje plusy i minusy. Niby łatwiej się muruje, ale ściana jest mniej "akustyczna" i jest więcej roboty, niż np. przy Porothermie. W Owczarach potrzebujesz bodaj 2 pustaków więcej na każdy m2 ściany. Dodatkowo lżejsze pustaki trochę trudniej się docina, bo mają mniejszą gęstość i potrafią się kruszyć. Generalnie więc wybrałbym porotherm, jeśli różnica w cenie nie jest bardzo duża...

Awatar użytkownika
jogi

Re: Termoton - Owczary

Post autor: jogi » 30 Paź 2015, o 11:54

Owczary mają niższą klasę odchyłków wymiarowych - niby szczegół, ale bardzo ważny przy samodzielnym murowaniu. W porównaniu do np. Porothermu, owczary znacznie gorzej trzymają nominalne wymiary, przez co murowanie jest po prostu trudniejsze - częściej trzeba docinać albo podcinać pustaki, a to się zawsze kończy utratą systemu pióro-wpust i koniecznością robienia pionowej spoiny. Biorąc pod uwagę różnicę w cenie (jakieś kilka zł na metrze kwadratowym w porównaniu do Porothermu) to moim zdaniem nie do końca warto sięgać po owczary, które są po prostu tańszym odpowiednikiem porothermu...

Awatar użytkownika
czopek

Re: Termoton - Owczary

Post autor: czopek » 21 Gru 2015, o 10:17

Moim zdaniem oryginalny Porotherm to lepszy materiał - mniej się kruszy i jest równiejszy. Ale w takich sprawach z reguły idzie o cenę, a nie o jakość :) Także jeśli cię stać to tylko Porotherm. Jak nie - tańsze pustaki też będą ok, ale bardziej się umęczysz (albo ekipa :P) przy wykonawstwie :)

Awatar użytkownika
robal

Re: Termoton - Owczary

Post autor: robal » 21 Sty 2016, o 13:54

Mniejszy pustak to więcej spoin i więcej roboty. A Owczary wymagają średnio dwa pustaki więcej na m2 ściany, niż Porotherm. Poza tym kwestia otwarta, czy w ogóle Owczary wyjdą na tyle tanio, żeby cała zabawa z tym materiałem miała sens. Jednostkowo (cena za pustak) na pewno będą tańsze, ale przy wymurowaniu kilkudziesięciu m2 - już niekoniecznie :)

Awatar użytkownika
Gość

Re: Termoton - Owczary

Post autor: Gość » 14 Wrz 2016, o 11:21

Porotherm lepszy niż to coś - szwagier murował jakiś czas temu z owczar i odchylenia na wymiarach miał po kilka mm na pustakach. To potem boli przy murowaniu, bo trzeba gubić na zaprawie. W Porothermie coś takiego mi się nigdy w życiu nie zdarzyło...


Ostatnio przesunięty w górę 14 Wrz 2016, o 11:21 przez: Anonymous.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości